Mit csináltál három évig?
- Színlap
- Technika
- Galéria
- Videó
- Sajtó
Rendezés: kollektív
Színészek: Csepei Zsolt, Imecs-Magdó Levente, Molnár Bence, Molnár Margit, Sebők Maja, Simó Emese, Vetési Nándor (korábbi szereposztásban: Ravasz Tekla, Visky Andrej)
Díszlet: Gábor Zsófi
Jelmez: Kürti Andrea és Máthé Réka
Szöveg: Bertóti Johanna
Zene: Bertóti Johanna, Iszlai József és Sándor Balázs
Trailer: Iszlai József
Felirat: Bertóti Johanna
Technika: Imecs Tamás
Arculat és kommunikáció: Makkai Júlia Anna
Bemutató időpontja, helyszíne: 2011. november 28., Tranzit-ház, Gh. Baritiu utca 16. szám, Kolozsvár
Időtartam: 2 óra 15 perc egy szünettel
Kolozsváron egyetemista.
Hamar tanulja a kocsmák nevét.
Havonta küldenek csomagot a szülei.
Egy elfeledett befőttesüveg tartalmára rátelepszik a penész.
Féláron utazik.
Képes két nap alatt elkölteni két hétre való pénzét.
Az is lehet, hogy blattol.
Nem mindig alszik otthon. Hol alszik, hol nem.
Szeretne valami meleget enni.
Az előadás az egyetemisták hétköznapjainak problémáit mutatja be a beilleszkedéstől, a bürokráciai útvesztők megaláztatásain keresztül a tanulmányi helytállásig. A cím ellenére nem csupán a tulajdonképpeni alapképzés időszakát öleli fel, hanem az egyetem utáni munkakereséssel, a fiatalok víziótlanságával, és az ebből fakadó tömeges kivándorlással is foglalkozik. A mindenkori egyetemistát állítja tükör elé, de ugyanúgy szól egyetemre készülőknek, az azt elvégzetteknek, és nem utolsó sorban a szülőknek.
A valós eseteket feldolgozó és a teljesen utópisztikus részek, a realista és az abszurd jelenetek éles váltakozása jellemzi az előadást. Kiindulópontként szinte minden esetben az egyetemista élet közismert alkotóelemei szolgálnak: a kocsma, a házibuli, a titkárság, a puskázás, a nem kívánt terhesség, az éhezés stb. A Mit csináltál három évig? ezeket a témákat szólaltatja meg színházi nyelven élő zenével, egyfelől a szórakoztatás, másfelől a problémákkal való szembesítés szándékával.
Fesztiválrészvétel:
2014. március 27.: Kolozsvári Művészeti Napok – Sopron
2013. október 11.: TiMAF – Kolozsvár
2012. november 17.: Interetnikai Színházi Fesztivál – Nagyvárad
2012. október 26.: 5. dráMA színházi találkozó – Székelyudvarhely
Szerelési idő: 5 óra
Bontási idő: 2 óra
Játéktér: 8 m x 8 m
Világítás:
12 db. PC 1000W,
5 db. ETC 650W/PC 1000W terelőlemezzel,
Összesen 17 áramkör.
Hangosítás:
2 db. hangfal (min. 300W)
1 min. 8 csatornás keverő
Fényképezte: Bethlendi Tamás: 1-10; Demes Hanna: 11-13; Kővágó Nagy Imre: 14-19.
Vicsi Judith: Mit csináltál három évig? – Egyetem a köbön
Perspektíva, 2015. január 31.
„Fülbemászó dalok, humoros szövegek kisérték végig a két órát.”
Lovassy Cseh Tamás: Három évük hatalom
www.jatekter.ro, 2013. január 17.
„A Váróterem Projektnek ez az egyik érdeme: azáltal, hogy olyan témákhoz nyúlnak, amelyek megütik mindannyiunk, minden kolozsvári (és nem csak) egyetemista ingerküszöbét (…), ezáltal egy teljesen új réteget vonzottak a színpad közelébe. Egyrészt. Másrészt pedig a dohosodó jelmez-, poros zsinórpadlás- és recsegő deszkaszaggal telített erdélyi légterünkbe behoztak valami mást, valami lazát, valami fiatalosat, de mindig elgondolkodtatót, szóval valami olyat, amiből hiányt szenvedünk még most is, pedig már három évesek lettek a várótermesek.”
Kovács Emőke: Mit csináltál három évig? – Váróterem Projekt, Kolozsvár
Ifeszt blog, 2012. november 17.
„(…) örülök a Váróterem Projekt kezdeményezésének, hogy nyit egy másfajta tematika felé.”
Réman Orsolya: Ízelítő a kortárs világból
dráMA 4 blog, 2012. október 27.
„Ez a munkamódszer nagyon izgalmas, és jó példája a mai független színház újító törekvéseinek.”
Demény Péter: Kolumbusz a Váróteremben
Erdélyi Riport, XI. évf. 22. (428.) szám, június 8.
„Az alakítások egytől egyik kiválóak. Sebők Maya pazarul zavart, amikor a Romániából utolsóként távozó doktornőt adja, pazarul kívánkozó, aztán pazarul ijedt és sértett tanárnő, pazar leendő kismama, akit a férje pofon vág, mert ő nem akarja a gyermeket. Molnár Margit isteni áldozat a stoppolós jelenetben, isteni versenyző a diákfőző műsorban, isteni magyar határőrnő. Ravasz Tekla észbontó titkárnő, észbontó anyukája a tékozló fiúnak. Csepei Zsolt remek férj, később remek diák a tanárnős jelenetben, remekül játssza el a számítógépes játék egyik figuráját. Imecs Levente csodálatos tékozló fiú, csodálatos partner a számítógépes játékban, csodálatos amerikai vagy milyen diák a bulin. Vetési Nándor elképesztően jó erőszaktevő és fergeteges mackó a gyerekszülinapon (a szó szoros értelmében mackó a hatalmas plüssjelmezben), elképesztő vámos, elképesztő apa. Visky Andrej káprázatos rendőr, káprázatos számítógép-figura, káprázatos műsorvezető a főzésnél.”
Veres K. Réka: Mit is lehet csinálni három évig?
Szabadság, 2012. május 2.
„A kívülállók számára eltúlzottnak tűnhetnek a jelenetek, de aki valaha is a kolozsvári egyetemista szerepében élt a kincses városban, múltját vagy jelenét láthatja a színpadon. A humor mögött viszont valós konfliktusok vannak, éppen az új környezetbe történő beilleszkedés miatt.”
Kovács Bea: Doku vagy ál?
Helikon, XXIII. évf., 2012. 4. (594.) szám – február 25.
„Fiatal alkotócsapatról van szó, akik úgy érzik, a művészet nem reflektál arra, amiből lényegében építkezik, azaz a valóságra – a mi esetünkben a kolozsvári egyetemista életre.”
Széman E. Rózsa: Mit csinált a Váróterem Projekt két évig?
Szabadság, 2011. december 3.
„A Mit csináltál három évig? teljes, kerek egésszé formált előadás, életszerű, de nem érződik rajta az improvizációk izzadságszaga. (…) A várótermesek felmutatják az egyetemista élet epizódképeit, nem foglalnak állást sem pro sem kontra, a nézőre bízzák, hogy eldöntse, mikor melyik félnek van igaza. Afelől azonban nem hagynak kétséget, hogy ők maguk, a Váróterem Projekt mit csinált két évig: erős, homogén csapattá fejlődött, amely szembe tud nézni egy biztos fogódzó nélküli előadás kihívásaival is.”