nonverbális mozgásszínházi előadás
Rendező: Varga Hunor- József
Előadják: Varga Hunor-József, Veres Orsolya, Sipos Júlia.
Látványtervező: Gábor Zsófia
Mozgáskoordinátor: Györgyjakab Enikő
Technikus: Sipos Júlia
Külön köszönet: Made In Pata-Rât, Varga Ervin, Oana Mureșan
Szinopszis:
Ember. Nő. Ember és Nő. Férfi és Nő. Nő és Férfi.
Valakik, valamikor, Valaki szerint: hibáztak. Nagyon emberi történet. Két nagyon jól ismert egyén tragédiájáról. Nagyon személyes történet, és mégis: hogyan válik ennyire személytelenné? A férfiakra, mint csoportra gondolunk, a nőkre egyaránt. Hiányzik a személyesség, amihez viszonyulni tudnánk. Ha szabadulni szeretnénk, vagy felfedezünk magunkban olyan igényt, amely kibillent a felállított szabályrendszerből, a társadalom normaszegésnek értékeli és megbünteti.
Mit jelent a társadalmunkban egy pár? Mi a feladata?
Előadásunk nem a teremtéstörténetben, de abból kiindulva keresi a választ. Mérlegre helyezi a kapcsolatok erejét és szánalmát, az önmegvalósítást és az intimitáskeresést, az ember esendőségét és brutalitását, a vágy erejét és a normalitás kétségbeesett látszatát.
Ítéletmentes valóságot teremt, amelyben a néző könnyen megtalálja a helyét. Olyan valóság ez, amely szubjektív, intim, nem politizál és nem keres etikát. Olyan művészi alkotás, amely nem maszkulin vagy feminin, hanem emberi.
Éva. Ádám. Ember. „Kész!”
Bemutató időpontja: 2021. december 18.
Bemutató helyszíne: ZIZ art and social area, Párizs utca 5-7, Kolozsvár
Az előadás létrejöttét a Communitas Alapítvány és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.
Urbán Balázs: Változó perspektívák
in szinhaz.net, 2023.08.30.
„A történet mitikus elemeit sokszor mai, profánnak ható eszközök jelenítik meg, a mozgást a játék második felében kis trambulinok gyorsítják. Noha Varga Hunor József és Veress Orsolya nem professzionális táncosok, mozgásuk kifejező és kellően dinamikus. A konvencionális nemi szerepek változásának, felcserélhetőségének aktuális kérdését finoman, szellemesen, didaxis nélkül járja körül a játék.”
Hatodik nap: nincs önvád és bűnbakkeresés
in Magyar Nemzet, 2023.05.17
„A Hatodik nap szimbolikája ismerős lehet: A Biblia ezt a napot tulajdonítja az ember megteremtésének. Gyors, alig részletezett esemény, melyből aztán az egész emberiség történelme kikerekedett. Most viszont csak ez az egy nap volt érdekes a számunkra: az ember maga teremtődött meg hat fázisban – hat nap alatt a hatodik napon. Játszott, felfedezte a testét, a világot, a másik testét, a közös testi örömöket, a mozgás örömét, majd végül az öntudatot. Varga-Hunor József rendezésében az alma már túl mainstream lett volna: legyen hát kocsonya! Mintha agyat evett volna meg a Nő és a Férfi.”
Tőkés Hunor: Az ember és egy előadás teremtéstörténete, amelyben a nemi szerepek megváltoznak
transindex.ro, 2022. február 02.
„Miközben az előadás egy vallási keletkezéstörténeti magyarázatot kíván bemutatni, ehhez az ősidők óta ismert történethez a jelenkor egyik vitatott témáját társítja, azaz a nemi sztereotípiáknak és a beskatulyázott nemi szerepeknek megy neki. A színpadi játék során pedig kreatív szimbólumrendszerrel képes több értelmezési tartományba helyezni mindezt.”
Fazakas Réka: Prezentálni a teremtéstörténetet
jatekter.ro, 2022. január 28.
„A nonverbális, mozgásszínházi előadás fókuszában a férfi és a női létezés különféle kérdései állnak: meghúzható-e a kétféle létforma közt egy egyértelmű határ? Hogyan lehet leépíteni a sztereotípiákat? Lehetséges-e a kettő közti kommunikáció (netán átjárás)?”