- Színlap
- Technika
- Galéria
- Sajtó
Katona József Bánk bán című műve nyomán
Rendezte: Visky Andrej
Dramaturg: Bertóti Johanna
Jelmeztervező: Kürti Andrea
Jelmeztervező asszisztens: Kürti Anita
Szereplők:
Gertrudis – Veres Orsolya (korábbi szereposztásban: Sebők Maja)
Bánk bán – Csepei Zsolt
Melinda – Pál Emőke (korábbi szereposztásokban: Udvari Tímea, Vass Zsuzsanna, Simó Emese, Molnár Margit)
Ottó – Imecs-Magdó Levente
Biberach – Rácz Endre (korábbi szereposztásokban: Buchmann Wilhelm, Molnár Bence, Ravasz Tekla)
II. Endre – Rácz Endre (korábbi szereposztásokban: Vetési Nándor)
Petur bán – Imecs-Magdó Levente (korábbi szereposztásokban: Vetési Nándor)
Bemutató időpontja, helyszíne: 2012. április 25., Apáczai Csere János Elméleti Líceum, I. C. Bratianu utca 25. szám, Kolozsvár
Időtartama: 40 perc.
Bánk bán? Jelen! című előadásunkkal a középiskolás diákok felé fordulunk. A nem hagyományos keretek közé megálmodott produkció az egyik kötelező iskolai olvasmányt, Katona József Bánk bánját dolgozza fel.
Tantermi előadásunkkal nem arra szólítjuk fel a diákokat, hogy jöjjenek el hozzánk, és úgy nézzék meg az előadásunkat, hanem egy iskolai óra erejéig bekérezkedünk az ő terükbe, az osztályterembe. Iskoláról iskolára járva igyekszünk minél több helyre eljuttatni az előadást, Kolozsváron kívül más városokba is, odafigyelve azokra a területekre, ahol a kultúrához való hozzáférés lehetősége korlátozott.
Mi az, ami a jelen számára átmenthető nemzeti drámánkból? Mi közünk hozzá azon túl, hogy iskolai tananyag? Hogyan lehet hozzányúlni egy XIX. században írt XIII. századi történethez? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a dráma feldolgozásánál.
Fesztiválrészévtel:
2023. május 11.: Vendégváró Plussz Fesztivál, Színházi Olimpia – Budapest
2018. március 22.: HolnapUtán Fesztivál – Nagyvárad
2014. május 26.: Lurkó Fesztivál – Csíkszereda
2013. november 16.: KISZT – Kolozsvár
2013. október 3.: X. Nemzetiségi Színházi Kollokvium – Gyergyószentmiklós
2013. augusztus 2.: Köz-ép-pont Találkozó – Sepsiszentgyörgy
Szerelési idő: 5-10 perc
Bontási idő: 5-10 perc
Játéktér: 6 m x 4 m
Díszlet:
1 db. katedra
7 db. szék
1 db. dupla tábla (lehetőleg krétás)
klasszikus osztályterem
Kellék:
szivacs
kréták
hosszabbító
Szilléry Éva: Jelenkorivá tette a Bánk bánt az iskolai előadás
in Magyar Nemzet, 2023.május 14
„Az iskolai színjátszás tétje, hogy sikerül-e megnyerni a diákok figyelmét, együtt haladnak-e a játékkal, sajátjuknak tekintik-e a történetet. Nagyon nehéz színészi feladat ez, a tizenéves, mindenre érzékeny közönség előtt. A Váróterem Projekt szereplőinek őszinte és természetes jelenléte elérte, hogy a tizedikes osztály tagjai maradéktalanul részei lettek a tragédiának.”
Brassai Eszter: Krétaporos Bánk bán sztori
szigligeti.wordpress.com, 2018. március 23.
„Az előadás fontos kérdések elé állítja a nézőt. Egy tinédzser számára a Bánk Bán mondanivalójából sokkal fontosabb jellemekről, az érzések kuszaságáról, vagy az egyén és hatalom viszonyáról beszélni, erre kiválóan ráéreztek az alkotók. Nem tananyagként, és nem is a tananyagot helyettesítő alkotásként ajánlják fel az előadást, hanem arra adnak lehetőséget, hogy a diákok megtalálják önmagukat, környezetüket a drámában egy tanórányi időre.”
Nagy Székely Ildikó: Katarzis a tanteremben
e-nepujsag.ro, 2015. április 27.
„A társulat szeret kísérletezni, ugyanakkor úgy gondoltuk, hogy a líceumi korosztály eléggé el van hanyagolva a színpadi előadásokat illetően. A Bánk bán a kötelező tananyag része, éppen ezért szerettük volna mind üzenetében, mind nyelvezetében közelebb hozni a diákokhoz.”
Jászay Tamás: A meglepetés erejével
Tiszatájonline.hu, 2015. április 27.
„Az előadás sikerének titka rugalmasságában és lendületességében rejlik, abban, ahogyan a folyton változó „itt és most”-hoz alkalmazkodnak a szereplők. Sokat bíznak a gesztusokra, a mimikára, a váratlan és mulatságos akciókra, de játszanak a szöveg hangzásával, akusztikájával is, mindeközben pedig szétbombázzák a nézőtér és színpad között húzódó falat.”
Jancsó Katalin: Bánk bán és Verespatak
Székely hírmondó, 2013. november 28.
„(…) bő teret engedtek a kísérletezésnek is, választ keresve a kérdésre: miként lehet a klasszikusokat úgy megszólaltatni, hogy aktuális mondanivalót közvetítsenek.”
Kovács Bea: bankban.zip
kolli-baci blog, 2013. október 04.
„A várótermesek ismét új műfajban próbálták ki magukat, és Bánk bánjuk sem szűkölködik frappáns, a fiatalok számára egyből érthető és szerethető ötletekben.”
Adorjáni Panna: Bánk bán jelen van!
Játéktér, 1. szám
„Ez a Bánk bán a tizenévesek hangján szólal meg, abból a korból és közegből, amelyben ők élnek, felvállalva az egyszerűséget és akár a (le)egyszerűsítést is; megérti őket és belehelyezkedik a helyzetükbe. Más szóval: felelősséget akar vállalni egy olyan rétegért, amelynek tagjain nemcsak a színházban, de az élet szinte minden területén tanácstalanul átnézünk.”
Rácz Tímea: Bánk Bán? Jelen! – Mit keres Gertrudisnál egy lovaglóostor?
Transindex.ro, 2012. május 29.
„Kiemelkedően humorosan oldották meg a királyné ellen összeesküvők követelményeinek bemutatását: a nézők petíciót írhatnak alá, amelyben „nehezményezik, hogy a királyné sanyargatja a népet”.