A Váróterem Projekt honlapja
hu

Az emberek mindenfélét mondanak – szakmai beszámoló

A hely szelleme című előadás létrehozása című, az RMDSZ és a Communitas Alapítvány által támogatott projekt keretén belül valósítottuk meg a Váróterem Projekt Egyesület legfrissebb előadását, amellyel a társulat színházi nevelési produkcióinak számát gyarapítottuk. Az előadás a pályázati megnevezésbe foglalt munkacímtől különböző, Az emberek mindenfélét mondanak címet kapta.

Az előadás a Kerekasztal Színházi Nevelési Társulással partnerségben jött létre, szövegét Hajós Zsuzsa ötletére alapozva Csepei Zsolt és Visky Andrej írták. Az előadás kiindulópontja a Kolozsvár melletti, paranormális jelenségeiről elhíresült Hója-erdő egyik legendája, mely szerint egy juhász nyomtalanul eltűnt 200 birkával. A történet két szálon és két idősíkon fut: egyrészt a kezdődő kommunizmus éveiben, amikor a legendának táptalajt adó események történtek, mely során egy eltitkolt szerelem ért tragikus véget, illetve a jelenben, amikor a már említett szerelem leszármazottjai élik gondterhelt kamasz éveiket. Az előadás a generációkon átívelő traumák örökölhetőségét tematizálja, illetve azoknak az egyénre gyakorolt hatását, de a résztvevőkkel olyan tematikákról beszélgetünk, mint felnőtté válás, felelősségvállalás, barátság és őszinteség, titkok, stb.

Az előadásban játszó színészek: Csepei Zsolt, Imecs-Magdó Levente, Varga Hunor-József és Veres Orsolya, az előadást Visky Andrej rendezte. A produkció munkabemutatóját 2021. május 31-én tartottuk a társulat régi stúdiójának otthont adó ZUG-ban. Mivel az ingatlant, melyben a ZUG is található lebontásra ítélték, így csapatunk is kénytelen volt továbbállni, ezért a tulajdonképpeni bemutatót már a Párizs utcai régi zsinagógában, a ZIZ művészeti és kulturális térben tartottuk. A bemutató dátuma 2021. július 5, a GézenZUG elnevezésű gyermek- és ifjúsági színházi fesztivál második kiadásának keretén belül.

Az emberek mindenfélét mondanak kifejezetten a líceumi, 14-18 éves korosztálynak készült, színházi nevelési módszereket alkalmazva, ennek megfelelően, eddig nyolcszor játszottuk. Az előadást követő interaktív beszélgetés, társasjáték igazán tartalmas beszélgetéseknek teremt alkalmat.

A Communitas Alapítványtól kapott támogatást a ZUG stúdió májusi bérleti díjára fordítottuk, erre az időszakra estek ugyanis a produkció tulajdonképpeni próbái, az alkotói időszak java része. Ezúton is szeretnénk hálás köszönetünket kifejezni a Communitas Alapítványnak a támogatásért!